top of page

BiSoft Ve Genel Energy Ortaklığından Ödüllü Proje

bisoft-genel-energy-1-768x3726.jpg

Firmalara iş zekası alanında çözümler sunan ve verinin analizi ile iş verimliliğini artırmayı hedefleyen bizlerin BiSoft olarak Londra Borsası’nda işlem gören Genel Energy Plc. iş birliği ile hayata geçirdiği proje, 2016 yılında gerçekleştirilen OpenWorld’den ödül almayı başardı. ‘‘Specialized Partner of the Year: Business Analytics’’, yani İş Analitiği kategorisinde Yılın Özel Ortağı Ödülü’nü kazanmış olmaktan gurur duyuyoruz.

Oracle’ın San Francisco’da her yıl düzenlediği global etkinliği OpenWorld, Oracle iş ortaklarının bir araya geldiği ve iş stratejilerinin paylaşıldığı bir oluşum olmasının yanı sıra, başarılı iş ortaklarının sunduğu çözümleri değerlendirilen oturumları da barındıran bir kapsamda gerçekleştiriliyor. Bizler ise BiSoft olarak Oracle ile 7 senelik iş ortaklığımız neticesinde EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Asya) bölgesinde “Yılın İş Ortağı” seçilmeyi başardık.

Genel Energy ile birlikte yürüttüğümüz iş analitiği projesi ile aldığımız bu ödül için CTO’muz ve kurucu ortaklarımızdan Serdar Güler, “Projede çok fazla, Türkiye içerisinde ve dışarısında farklı lokasyonlarda ofisleri olan Genel Energy’nin raporlama ile ilgili beklentilerini karşılamayı hedefledik. Ayrıca çok farklı formatta tutulan veriyi yaratıcı bir yaklaşımla yeniden düzenleyerek, tek bir veri ambarında buluşturduk ve iş zekası aracıyla rapor üretmeye hazır hale getirdik. Çözümümüzün OpenWorld kapsamında değerlendirilmesinden ve EMEA bölgesinin en büyük ödülüne layık görülmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Petrol Analizinde Büyük Verimlilik Sağlandı

Ankara merkezli BT firması olarak, yoğun olarak çalıştığımız devlet dairelerinin ve bakanlıkların yanı sıra yurt içi ve dışı olmak üzere özel sektörde de aynı şekilde aktif olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin verisini depolama ve analiz etme noktasında hizmet veren bizler, özel sektörde başta petrol olmak üzere bütün enerji ve maden sektörüne hizmet vermeyi amaçlıyoruz.

İş ortaklığı kurduğumuz İngiltere merkezli petrol firması Genel Energy için geliştirilen ürün, sensörlerden gelen veriyi okuyup analizlerini yaparak bu verinin değerlendirilmesini sağlıyor ve iş yönetimindeki kararların verilmesine destek oluyor. Ürün aynı zamanda petrol ve doğalgaz çalışması yapılan bir bölgedeki değerlerin doğru analizi sayesinde, incelenen bölgeye üretim planı yaratma ve bölgede petrol kuyusu açma kararlarında yol gösterici oluyor. Anlık olarak gelen veri Genel Energy veri analizi ekibi tarafından görüntülenebiliyor ve hem merkez ofisten hem de yurt dışından analiz sonuçları takip edilebiliyor.

2 senede Ar-Ge’si tamamlanan ve sonucunda sahada uygulamaya hazır olan ürünümüz aynı zamanda diğer yer altı zenginliklerini de analiz edebiliyor. İmplementasyonu tamamlanmış ürün sahada toplanan verinin yanı sıra üretim, satış, finans ya da mühendislik verisini toplayıp veri ambarına atıyor, aynı zamanda bu verinin analizini yapabiliyor.

Genel Energy’nin Birikmiş Verisi İnovatif Bir Süreçten Geçti

Geliştirdiğimiz ürün ile e-posta ortamında tutulan ve MS Excel dosyalarında toplanan mevcut veri, yeni veri tabanına işlenebiliyor. Proje için ise Genel Energy’nin 16 yıllık ve %90’ı MS Excel dosyalarında tutulmuş mevcut verisi bir araya getirildi ve 3 milyona yakın alan analizi gerçekleştirildi. Bu veri kümesi, veri ambarı yapısı altında toplanarak anlamlı analizler haline getirildi. Bu sayede bilgiye erişimin kolaylaşması ve karşılaştırmalı analizlerin yapılabilmesi ile birlikte firmanın uzun ve kısa vadedeki politikalarının belirlemesi hedeflendi.

Aynı zamanda hem internet ortamına sahip olan, hem de internet erişimi olmayan petrol sahalarından alınan verinin birlikte işlenebileceği bir ortam hazırlandı. Geliştirilen ürün, Genel Energy’nin BiSoft ile çözüm ortaklığı kurmadan önce aylar süren veri analizini birkaç dakikaya indirdi. Oracle veri tabanı teknolojileri kullanılan projede aynı zamanda günlük olarak e-posta yoluyla gönderilen MS Excel ve PDF dosyaları da otomatik olarak veri tabanına aktarılıyor.

Sistem, MS Excel, MySQL, IoT verisi, text data, e-mail ve hatta kağıt üzerinde duran veriden bile anlamlı sonuçlar üretebiliyor. Ürün ile ilgili bundan sonraki hedefimiz sahada çalışan mühendislerin anlık veriyi (real-time) ellerindeki mobil cihazlardan takip edebilecekleri bir noktaya gelmek. Bir diğer hedefimiz ise güven aralıklarının dışında gelen veride sistemin uyarı vermesini ve gerekli önlemlerin alınabilmesini sağlayacak, üretime göre otomatik tahmin (forecast) yapabilen bir yapı oluşturabilmek.

Enerji Ve Petrol Sektörü İçin Önemli Adımlar Atıldı

Verinin düzgün şekilde toplanması ve analiz edilmesi gerçekleştirilmezse bir çok yatırımın boşa gideceği durumların ortaya çıktığı biliniyor. Bizler, sektörde veri analitiği ve bu veri ile karlılığın nasıl arttırılabileceği üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Genel Energy için geliştirdiğimiz bu proje, özellikle petrol ve doğalgaz sektöründeki bir çok firmaya çözüm üretebilecek Knidos Petrolium Analytica ürünü haline getirildi.

Çıkarılan petrolün varil fiyatının yarı yarıya düşmesi ile birlikte petrol ve doğalgaz şirketlerinin maliyet kısıtlamalarına gitmesi kaçınılmaz oldu. Bu sektörlerde petrol arama sondaj çalışmaları ve benzeri işlemlerin ise minimum 10 milyon dolar ve üstü gibi yüksek maliyetler ile gerçekleştirildiği biliniyor.

BiSoft olarak geliştirdiğimiz ürün sayesinde bu sıkıntılı ve yüksek maliyetli süreçlerin minimize edilmesine katkı sağlayarak petrol ve doğalgaz arama ve üretim süreçlerinde maliyetleri ciddi anlamda düşürmeyi, verilen karaların doğruluğunu artırmayı, gelecek tahminleri ile iş analitiklerinin zenginleştirilmesini ve sonrasında anlamlı veri ortaya çıkartarak petrol firmalarına fayda sağlamayı hedefliyoruz. Aynı zamanda proje seviyesinde olan benzer konseptteki işler ile global ölçekli ve yüksek volümlü iş ortaklıkları gerçekleştirmek istiyoruz.

bottom of page